search
top
Currently Browsing: Zespół

Czym charakteryzuje się dobry zespół?

Idealny zespół to osoby dobrze i kierunkowo wykształcone, posiadające ogromne doświadczenie i zdeterminowane do działania za wszelką cenę. Oczywiście taki obraz jest nieco przejaskrawiony, a stworzenie zespołu pasującego do takiego opisu praktycznie niewykonalne. Warto jednak dążyć do tego, aby nasz zespół maksymalnie zbliżył się do ideału. Szukając współpracowników lub oferując zatrudnienie, musimy mieć na uwadze także właściwą hierarchię wartości. Według jakiego klucza najlepiej dobierać kadrę?

Wśród wymienionych przed chwilą cech idealnego zespołu, dobrze jest przyłożyć szczególnie dużą wagę do determinacji osoby, która ma stać się członkiem przedsiębiorstwa. Nawet doskonałe kwalifikacje czy ogromne doświadczenie nie będą szczególnie przydatne, jeśli pracownikowi po prostu nie będzie się chciało. Z kolei braki w wykształceniu można nadrobić, a doświadczenie zdobyć, gdy dana osoba jest zmotywowana do działania. Podobny tok rozumowania charakteryzuje wielu inwestorów, co jest dodatkową przesłanką za tym, aby zwracać największą uwagę właśnie na determinację członków zespołu.

Zespół jest najważniejszy

Przez niektórych początkujących przedsiębiorców startup jest traktowany jako sam, bardziej lub mniej trafiony, pomysł oraz ewentualnie wstępny etap kształtowania produktu. Sam pomysł to jednak zdecydowanie za mało, by osiągnąć sukces. Tak naprawdę każdy startup składa się z jeszcze jednego, o wiele ważniejszego czynnika. Jest nim zespół, który dany pomysł realizuje.

Mimo iż wszelkie frazesy na temat konieczności posiadania dobrego zespołu brzmią trochę ckliwie i idealistycznie, to właśnie zespół jest ważnym elementem projektu i ma ogromy wpływ na sukces lub porażkę startupu. Wiedzą o tym doskonale również inwestorzy i niejeden z nich w pierwszej kolejności zwraca uwagę właśnie na to, kto za danym pomysłem stoi i kto ma zamiar pomysł realizować.

top